Autorka Alexandra
Čítate
5 dôvodov, prečo je dôležité písať recenzie
0
Články

5 dôvodov, prečo je dôležité písať recenzie

Ak ste dychtivým knihomoľom, je pravdepodobné, že sa máte prečítaných množstvo kníh. Ak je to tak, tak prečo to dobre nevyužijete tým, že poviete zvyšku sveta, čo ste práve čítali a čo si o tom myslíte?


Recenzie na knihy ponúkajú užitočný pohľad na to, či sa kniha skutočne oplatí prečítať – takže ak ste čítali knihu a chcete o nej povedať svetu, alebo chcete poradiť ľuďom, aby sa jej vyhli, napísanie recenzie by mohlo byť veľmi užitočnou činnosťou.

Tu je len niekoľko dôvodov, prečo by ste mali napísať recenziu na knihu.

1) Čítali ste skvelú knihu a chcete, aby o nej ľudia vedeli – ako sme práve spomenuli, keď si prečítate úžasnú knihu, je pravdepodobné, že si ju nechcete nechať len pre seba. Môžete napríklad cítiť, že knihe sa nedostalo dostatočnej pozornosti od kritikov v mainstreamovej tlači. Ak sa vám to zdá byť nevyvážené, môžete to kedykoľvek zmeniť tým, že napíšete svoju vlastnú recenziu.

2) Čítali ste strašnú knihu a chcete varovať ostatných – je tiež pravda, že tí z nás, ktorí sú akčnými čitateľmi, sa za tie roky pravdepodobne stretli viac než s dosť veľkým podielom strašných kníh. Preto by mohol byť dobrý nápad napísať recenziu, aby ste ostatných varovali, aby sa vyhli chybe, ktorú ste urobili pri čítaní konkrétnej knihy. Možno je váš názor opäť v rozpore s názorom mainstreamových kritikov – a vďaka blogom a sociálnym médiám je pre vás jednoduchšie ako kedykoľvek predtým aspoň trochu vyrovnať misky váh.

3) Chcete podporiť autorov profil – je možné, že máte pocit, že ste našli samostatného autora, ktorého výstupom sa nedostalo pozornosti, ktorú si zaslúžia. Napísanie vlastných recenzií vám preto dáva príležitosť spropagovať tohto autora, hoci by ste mali mať na pamäti niekoľko upozornení. Jednak by ste mali byť prísne nestranní, pripravení uznať všetky nedostatky, ktoré v autorovom diele nájdete, ako aj ich silné stránky. Ďalej by ste sa tiež nemali vyhýbať recenzovaniu kníh od autorov, ktorých osobne poznáte, pretože pre vás môže byť ťažké byť pri svojich hodnoteniach objektívny.

4) Chcete popracovať na svojich vlastných schopnostiach písania – analýza, recenzovanie a kritika kníh je samostatná zručnosť a najlepšiu cestu k zdokonaľovaniu tejto konkrétnej zručnosti nájdete v praxi. Uveďte niekoľko kľúčových bodov a vytvorte okolo nich svoju recenziu. To by vám malo pomôcť zabezpečiť, aby bola vaša recenzia jasná a stručná – pretože ak nie je, pravdepodobne zistíte, že sa nikto nebude obťažovať ju prečítať až do konca.

5) Chcete si vylepšiť porozumenie čítania – je asi spravodlivé povedať, že aj tí najoddanejší čitatelia sa často občas prehrabávajú v knihách. Čítanie knihy so zámerom jej preštudovania môže preto viesť k zvýšeniu pozornosti, čo znamená, že z knihy získate viac, ako by ste inak dosiahli.

Pridaj komentár