Autorka Alexandra
Čítate
Nesúďte knihu podľa obalu ale podľa čiateľa
0
Články

Nesúďte knihu podľa obalu ale podľa čiateľa

Pre čitateľa je ľahké vyniesť nad knihou rozsudok smrti. Či už ide o debutový román alebo majstrovské dielo génia, prepustenie môže byť rovnako rýchle a brutálne.

Možno bol Moby Dick nudný a Harry Potter bol preceňovaný. Alebo bolo v The Way We Live Now príliš veľa postáv alebo v The Rosie Project príliš málo postáv. Tolstého Vojna a mier bola príliš hrubá kniha a Biele noci od Dostojevskeho príliš tenká.

Na knihy nemá vplyv iba autor

Predtým, ako ich budete príliš samoľúbo posudzovať, si však uvedomte, že na príbeh nemá vplyv iba jeho autor. Ako povedal spisovateľ Samuel Johnson: „Spisovateľ iba začína knihu. Čitateľ ju dokončí“. Úloha, ktorú čitateľ zohráva pri svojej skúsenosti s knihou, som si uvedomila, keď som hovorila s kamarátkou o knihách, ktoré ju ovplyvnili.

Okamžite jej napadlo Odviate vetrom, ktoré si prečítala ako tínedžerka. Avšak nielen veľkoleposť prostredia alebo milostný príbeh ju posunuli – okolnosti, že ju čítala v čase, keď bol jej otec chorý v nemocnici – mohli mať pri čítaní knihy vplyv. Príbeh tak vzdialený od jej skúseností s témami vojny a otroctva ju rozptýlil v jej vtedajšom smutnom príbehu a uviedol ju do iného sveta.

Žiadni dvaja ľudia nečítajú tú istú knihu

Spisovateľ a literárny kritik Edmund Wilson povedal: „Žiadni dvaja ľudia nikdy nečítali tú istú knihu.“ A je to pravda. Každý čitateľ prináša svoje predsudky, okolnosti, nálady a návyky, ktoré farbia knihu, takže môže byť pre ňu takmer na nerozoznanie, s rovnakým názvom a autorom, aké zažil iný čitateľ. Často ma prekvapuje, že moji najlepší priatelia alebo blízki členovia rodiny cítia ku knihám, ktoré sme obaja čítali, úplne inak.

A dokonca aj jeden človek by si mohol tú istú knihu prečítať inak v rôznych obdobiach svojho života. Vek čítania kníh ovplyvňuje aj to, ako sa čítajú. Jednoznačne si pamätám, ako som čítal Nesnesiteľnú ľahkosť bytia a topil som sa v úzkosti ľudského stavu, keď som bol na univerzite. Miloval som zmysel pre vnútorné životy vykreslené v knihe, v čase, keď som o sebe a vedomí vedel oveľa menej, ako som si myslel.

A veľa klasických románov zničilo čitateľov tým, ako ich rozoberajú na hodinách školskej angličtiny – smutný osud pre mimoriadne texty. 

Keď knihy nečítame dôsledne

Nie je to len čítanie kníh v príliš podrobných detailoch, ktoré môže byť nepríjemné – knihy môžu tiež trpieť tým, že nebudú čítané v dostatočnej miere. Je to chyba, ktorú často robím v úzkosti, ktorú pociťujem pri dokončovaní knihy, a ktorá spôsobí, že som si urýchlene založila novú hneď po prečítaní poslednej stránky. Výsledkom bolo, že som nikdy nedal knihe šancu sa usadiť; premýšľať o tom, čo sa stalo, a dať tomu čas a rešpekt, ktoré si zaslúžia.

Musím tiež priznať, že som príliš často jednoducho vzala a odložila knihu s takými dlhými medzerami medzi tým, že bolo ťažké čokoľvek hlbšie prežiť. A ešte horším zvykom je striedanie medzi čítaním niekoľkých kníh. Jedna kniha je na nočnom stolíku, druhá v mojej kabelke. Vďaka tomu sa postavy a príbehy spájajú tak, že strácajú takmer všetok zmysel. Dôležité slová alebo základné témy sú zabudnuté a je možná iba povrchná interpretácia.

Francúzsky filozof, matematik a vedec René Descartes povedal: „Čítanie všetkých dobrých kníh je ako rozhovor s najväčšími mysliami minulých storočí.“ Ak je to však tak, musím sa ospravedlniť všetkým skvelým spisovateľom, ktorých knihy som čítal príliš bezstarostne, a odhodiť ich príliš rýchlo nabok. Títo autori určite prežili niekoľko zakrpatených rozhovorov, keď som svojim knihám nedokázal ponúknuť pozornosť, ktorú si zaslúžia.

Áno, existuje mnoho spôsobov, ako môže kniha trpieť mnohými vrtochmi nevšímavého čitateľa. Takže, spisovatelia, je mi to ľúto. Existuje toľko kníh, ktoré som odhodila bokom, pretože som sa ťažko identifikovala s postavami, ktoré nikdy nemali šancu. Napríklad Sto rokov samoty. Ľahko som prepínala medzi dvoma knihami, a nedala som ani jednej príležitosti zažiariť. Opovrhovala som knihou, ktorej autor sa odvážil písať zdĺhavo, akokoľvek vynikajúco. V budúcnosti sa pokúsim dať knihám úctu, ktorú si zaslúžia. A ak nie, budem veľmi opatrne posudzovať knihu alebo spisovateľa, pretože vina môže byť len na mojej strane.

readability.com

Pridaj komentár